Atliekame galimai taršių objektų teritorijų ekogeologinius tyrimus ir statyboms reikalingus inžinerinius geologinius geotechninius tyrimus.
Preliminarusis tyrimas – tai pirma, ankstyviausia ekogeologinio tyrimo stadija. Jis atliekamas anksčiau netirtose, taip pat naujai sutvarkytose teritorijose. Preliminariojo tyrimo metu gauta informacija naudojama esamai aplinkos būklei įvertinti, o prireikus – tolimesniems teritorijos taršos tyrimams pagrįsti.
Detalusis tyrimas atliekamas, jei preliminariojo tyrimo metu teritorijoje randamas neleistinas užterštumas, kuris turi būti tvarkomas. Detaliojo tyrimo rezultatai naudojami teritorijos tvarkymo planui parengti.
Ekogeologinius tyrimus rekomenduojama atlikti:
- keičiantis teritorijos ir (ar) ūkinės veiklos objekto savininkui ir (ar) naudotojui.
- teritorijų savininkams arba valdytojams ir naudotojams, ketinantiems parduoti ir (ar) įsigyti teritorijas, kuriose numatomas tikslinės žemės naudojimo paskirties keitimas.
- asmenims, rengiantiems poveikio aplinkai vertinimo ataskaitas.
savivaldybėms, jeigu joms priklausančiose teritorijose buvo vykdoma potencialiai tarši veikla. - eksploatuojantiems potencialiai taršius objektus.
Ekogeologinius tyrimus gali vykdyti tik leidimą tirti žemės gelmes, o chemines analizes gali atlikti tik laboratorija, turinti tam leidimą. Mechaninius tiriamųjų gręžinių darbus atliekame savo gręžimo staklėmis.
Ekogeologinio tyrimo ataskaita pateikiama Lietuvos geologijos tarnybai (LGT).
Jei reikia, rengiamas užterštos teritorijos tvarkymo planas.
Tyrimai atliekami, pirmą kartą rengiant žemės ūkio veiklos subjektų (ūkių) ir srutų išlaistymo laukų poveikio požeminiam vandeniui monitoringo programas.
Tyrimo objektai yra ūkio subjektai, kuriems pagal Ūkio subjektų aplinkos monitoringo nuostatus, privalomas požeminio vandens monitoringas, t. y.:
- auginantys mėsines kiaules, paršavedes ir (arba) paukščius, kai šiai ūkinei veiklai reikalingas TIPK leidimas;
- vienoje vietoje (tvarte ar tvartų grupėje) laikantys 500 ar daugiau sutartinių gyvulių atitinkantį galvijų (įskaitant karves, veršelius) skaičių.
Teisės aktuose yra nustatytas tiriamųjų hidrogeologinių ir stebimųjų gręžinių skaičius atsižvelgiant į galimų taršos židinių užimamą plotą.
Mūsų įmonė turi LGT išduotą leidimą tirti žemės gelmes, kuris leidžia įrengti tiriamuosius hidrogeologinius ir stebimuosius gręžinius ir vykdyti požeminio vandens monitoringą. Mechaninius tiriamųjų gręžinių darbus atliekame savo gręžimo staklėmis.
Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai (IGG) tyrimai, sudaro pagrindą sėkmingam statybos darbų planavimui ir pačioms statyboms. Tyrimų metu nustatomos geologinės, hidrogeologinės, geofizinės, geomechaninės ir geodinaminės statybvietės grunto savybės.
Reikalavimai IGG tyrimams nustatyti STR 1.04.02:2011 Statybos techniniame reglamente, kurie privalomi visiems statybos dalyviams, viešojo administravimo subjektams, inžinerinių tinklų bei susisiekimo komunikacijų savininkams (ar naudotojams), taip pat kitiems asmenims, kurių veiklos principus statybos srityje nustato Statybos įstatymas.
IGG tyrimai sudaro statybinių tyrimų dalį, o IGG tyrimų ataskaita yra privalomasis statinio projekto rengimo dokumentas.
! statybos sklypo IGG tyrimų ataskaitos duomenys tai pačiai (ar žemesnei) geotechninei kategorijai galioja penkerius metus.
Mūsų įmonė turi LGT išduotą leidimą, kuris yra privalomas ir suteikia teisę atlikti IGG tyrimus.
Užterštos teritorijos tvarkymo planas rengiamas pagal detaliojo ir preliminariojo ekogeologinio tyrimo rezultatus. Tai yra teritorijos tvarkymo projektas, kuriame turi būti numatyti visi reikalingi tvarkymo (valymo) darbai pvz. užterštos terpės kasybos ar siurbimo darbai, transportavimo galimybės ir galutinės teršalų utilizacijos vietos, preliminari sąmata.
Užterštos teritorijos tvarkymo plano parengimą organizuoja teritorijos savininkas arba valdytojas ar naudotojas, ar ūkinės veiklos vykdytojas.
Reikalavimai užterštų teritorijų tvarkymo planams rengti pateikti Ekogeologinių tyrimų reglamente. Reikalavimai užterštų teritorijų tvarkymui pateikti cheminėmis medžiagomis užterštų teritorijų tvarkymo aplinkos apsaugos reikalavimuose.
Parengus užterštos teritorijos tvarkymo planą, atliekami tvarkymo darbai, kontroliniai tyrimai, parengiama užtreštos teritorijos tvarkymo atskaita, kuri pateikiama LGT.
Savo laboratorijoje vykdome:
- Dirvožemio ir grunto granuliometrinės sudėties nustatymo tyrimus;
- Dirvožemio ir grunto cheminės sudėties tyrimus.
Nuo 2001 m. turime Lietuvos geologijos tarnybos išduotą leidimą tirti žemės gelmes. Leidimas atnaujintas 2020 m.
Turimas leidimas suteikia teisę atliki:
- Inžinerinį geologinį (geotechninį) tyrimą
- Ekogeologinį tyrimą
- Mechaninį tyrimo ir kitos paskirties gręžinių gręžimą ir likvidavimą
- Ekogeologinį žemės gelmių kartografavimą
- Geocheminį žemės gelmių kartografavimą
- Geologinį žemės gelmių kartografavimą
- Hidrogeologinį žemės gelmių kartografavimą
- Inžinerinį geologinį kartografavimą
- Požeminio vandens (visų rūšių, taip pat žemės gelmių šiluminės energijos) paiešką ir žvalgybą.